Zagrożenia związane z paleniem tytoniu

Pięć lat temu rzuciłem palenie papierosów, ale 34 lata palenia uszkodziły moje płuca, wynikiem czego teraz mam przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Pięć lat temu zostałem Adwentystą i bardzo interesuje mnie szczególna uwaga jaką kościół poświęca zdrowiu. Czy jest coś co można zrobić dla moich płuc, czy raczej nie ma dla nich nadziei?

Siedem niewidzialnych używek XXI wieku

Kampanie antynikotynowe są dziś codziennością i od dziecka wiemy, że palenie szkodzi, zabija, powoduje raka. Alkohol — też wiadomo, że jest niebezpieczny, a w samej Polsce spożycie mocnych trunków spada (Polacy powyżej 15. roku życia według danych WHO wypijają 10,6 litra stuprocentowego alkoholu rocznie, średnia europejska wynosi 10,85 litra). Narkotyki są traktowane powszechnie jako złe.

Pracoholizm — szkoła przetrwania

Pracoholicy to szanowani nałogowcy, a nierzadko i podziwiani. Tylko przez kogo — żonę i dzieci czy szefa? To fakt, że wkład pracoholików w życie społeczne jest wyjątkowy, ale czy to samo można powiedzieć o ich życiu prywatnym? Według specjalistów to najładniej opakowane i najwyżej wynagradzane uzależnienie w naszej kulturze. Znany reżyser Michael Winterbotton to absolwent Oxfordu i zdobywca kilku prestiżowych nagród filmowych. W życiu zawodowym odniósł sukces, ale co poza tym? Po latach małżeństwa żona Sabrina Broadbent, z którą ma dwoje dzieci, opuściła go.

Plotka. Mityczny potwór czy współczesne uzależnienie?

U Rzymian istniała mityczna postać zwana Famą (u Greków znana jako Ossa), która przypominała niewiastę ze skrzydłami o niezliczonych uszach, oczach i językach. Owidiusz w swoich Przemianach pisze, że Fama nieustannie obserwowała i podsłuchiwała to, co dzieje się na ziemi, siedząc w niedostępnych miejscach. Oto opis starożytnego potwora — plotki. Badania wykazują, że aż 70 proc. prywatnych rozmów poświęcanych jest plotkowaniu (sic!). 

Jak pić, to do dna

Jakże często słyszałem teksty w stylu: „No chodź, tylko na jedno piwo. Co, z nami się nie napijesz?". Ponieważ zawsze miałem problemy z asertywnością, więc ulegałem głupim namowom. Dobrze, że nikt nie proponował mi prochów, bo zapewne już dawno bym się uzależnił. Czytając gazety albo oglądając wiadomości, praktycznie codziennie słyszy się o napadach, wypadkach samochodowych, w których giną ludzie, czy o zdemoralizowanej młodzieży.

Człowiek z nożem w duszy

Kilku moich pacjentów pozostawiło swój ślad na moim życiu — to rodzaj chronicznej refleksji, która rzeźbi od środka. Oto historia jednego z nich. Michał był po ciężkich doświadczeniach, choć miał zaledwie dwadzieścia kilka lat. Jego biologiczny ojciec był pijakiem i odszedł z domu, gdy Michał był małym dzieckiem. W sumie nic niezwykłego. Statystyczna rzeczywistość wielu polskich rodzin. Matka miała jeszcze jednego syna i próbowała sobie radzić, jak umiała. A umiała funkcjonować w związkach ze współuzależnieniem. Wyszła więc z czasem ponownie za mąż. Obiecała tylko sobie, że nie będzie to alkoholik. Jej drugi mąż miał jednak inny problem — lubił małe dzieci. Dwójkę swoich biologicznych dzieci molestował seksualnie przez kilka lat.

Bezpieczne e-papierosy? Czyli o czym się nie mówi...

Lanserski, bezpieczny, nie uzależnia, nie szkodzi innym. Z debaty naukowo-społecznej wyłania się jednak inny obraz, a aktualny pozostaje tylko przymiotnik lanserski. Choć e-papierosy opatentowano już w latach 60. ub. wieku, moda na nie trwa od kilku lat. Sięgnęło już po nie ponad 300 tys. Polaków i co miesiąc liczba ta wzrasta o kilkanaście tysięcy.

Alkoholowe mity

W Polsce pije około 20 milionów ludzi, uzależnionych jest ponad milion Polaków. Tylko 5 proc. alkoholików to osoby z tzw. marginesu społecznego, reszta to przedstawiciele wszystkich możliwych grup zawodowych i społecznych. 5 milionów Polaków pije nałogowo, tzn. często i dużo, większość z nich to ludzie młodzi w wieku 21-39 lat. Każda z tych osób wypija rocznie 40 litrów czystego spirytusu.

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top