Cholera

Cholera jest bardzo poważną postacią nieżytu żołądka. Jest wywoływana przez organizm nazywany Vibrio cholerae, który wywołuje ostrą biegunkę. 

Dlaczego cholera powoduje problemy, następując po takich katastrofach jak trzęsienie ziemi w Haiti?

Czytaj więcej: Cholera

Zwyrodnienie plamki żółtej

Plamka żółta jest tą częścią siatkówki, w której jest skupione najwięcej komórek światłoczułych. To w tym miejscu skupia się światło, gdy patrzymy bezpośrednio na jakiś obiekt. 

Mój mąż cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Jest przygnębiony, mimo że dotknęło to tylko jednego oka i nie jest zbyt poważne. Jego lekarz przepisał mu jakieś witaminy. Chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat, bym mogła mu pomóc we właściwy sposób.

Czytaj więcej: Zwyrodnienie plamki żółtej

Zmniejszanie ryzyka zawału serca

Na 130, 000 badanych rodzin te, w których co najmniej jeden z członków posiada udokumentowaną chorobę serca badanie wykazało, że 70% badanych uczestników wcześnie doświadczyło zawału serca i 80% uczestników doświadczyło przedwczesnego udaru. 

Czytaj więcej: Zmniejszanie ryzyka zawału serca

Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka

Czy mogę zrobić coś, by zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania na raka? Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by uchronić się od raka, jest utrzymywanie swojej wagi ciała na zdrowym poziomie. 

Czytaj więcej: Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka

Włókniaki

Mam włókniaki. Odmówiłam operacji ponieważ bałam się, że nieuniknione stanie się usunięcie macicy a ja chcę mieć dziecko. Mam 33lata. Czy można prosić o radę?

Włókniaki to komórki mięśni gładkich, które rosną przeważnie w macicy i w ogromnej większości stają się guzami. Mieszają się z przepływem krwi w macicy i często powodują zaburzenia krwawienia miesiączkowego. Mogą wiązać się z płodnością i czasami być powodem utraty ciąży.

Czytaj więcej: Włókniaki

Uzależnienia -niebezpieczne zachowania

 

Uzależnienia i niebezpieczne zachowania z całą pewnością negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jaki jest najlepszy sposób na wyedukowanie młodzieży, jak unikać tych zachowań?

Zadałeś niezwykle istotne pytanie. Często myślimy, że edukacja i informacja to główne filary zapobiegania. Jeśli edukacja, czy zrozumienie szkodliwości tytoniu nie odstrasza w wystarczającym stopniu, ostrzeżenia na paczkach papierosów będą wystarczające, by powstrzymać ludzi od palenia. Niestety nie na tym polega problem.

Czytaj więcej: Uzależnienia -niebezpieczne zachowania

Niedokrwistość złośliwa

Niedokrwistość złośliwa to choroba, podczas której czerwone krwinki w krwi są w niewystarczającej ilości. Jej powodem jest niedobór niezbędnej substancji, zwanej witaminą B12, lub kobalaminą. 

U mojej cioci zdiagnozowano ostatnio niedokrwistość złośliwą. Co to za choroba? Co jest jej przyczyną?

Czytaj więcej: Niedokrwistość złośliwa

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi jest popularnym problemem. Około 1 miliarda ludzi na całym świecie choruje na nadciśnienie, i przewiduje się, że do 2025 roku ta liczba wzrośnie do 1,6 miliarda. 

Zdiagnozowano u mnie wysokie ciśnienie krwi i lekarz przepisał mi lekarstwa. Wygląda na to, że moje ciśnienie się poprawia i poddaje kontroli. Jeden z moich sąsiadów był u mnie niedawno na lunchu i martwił się o moją dietę. Czy na pewno mogę jeść wszystko, co chcę, jeśli jestem na lekarstwach i moje ciśnienie się poprawiło?

Czytaj więcej: Nadciśnienie

Jak bieda wpływa na zdrowie

Wydaje się, że kiedy ludzie mówią o sprawach dotyczących zdrowia, niezależnie czy mówią o HIV, czy chorobach serca, wspominają o biedzie. Czy moglibyście omówić, jak bieda wpływa na zdrowie?

Bieda jest globalnym problemem wpływającym na zdrowie, dotykającym ubogich w każdej części świata. Statystyki dotyczące zdrowia w niektórych narodach, szczególnie tych „biednych”, wyglądają o wiele bardziej ponuro, niż w państwach bogatych. Ale nawet w Stanach Zjednoczonych – prawdopodobnie jednym z najbogatszych krajów – bieda zbiera swoje żniwo.

Czytaj więcej: Jak bieda wpływa na zdrowie

Obserwuj nas

Dane adresowe

skrytka pocztowa 216
Bielsko Biała
43-300
Back to top